LULZ / Misc

How can I afford food on neetbux?

How can I afford food on neetbux?

  1. 1 week ago
    Anonymous

    I don't know how Canadian food assistance works, but I know a couple old people on food stamps that have tried to get the amount they receive reduced because they are getting way more than they need. They were told it can't be reduced because that is the standard amount everyone in their bracket gets.

    • 1 week ago
      Anonymous

      there are no food stamps in canada, just food banks which give out dry goods like cans and pasta but there are so few.
      Welfare is 500 a month, or if you were on Disability its capped at like 900 a month when average rent for a 1 bedroom is like 1200+ so its pretty bad

    • 1 week ago
      Anonymous

      When I worked at a grocery store over 15 yrs ago this fat black lady dropped $450 in a single trip. I said wow, she was like oh I’m just starting. She bought half the rack of precooked bacon. No fucking shit. Just remember the food prices then too. Food stamps need reduced.

    • 1 week ago
      Anonymous

      Food banks run by churches

  2. 1 week ago
    Anonymous

    1.75 per!!!
    >fuck that

    • 1 week ago
      Anonymous

      ok this has to be fake, if not this shit is not selling

      Those are images from remote northern injun towns, where access is only by small plane.

      • 1 week ago
        Anonymous

        how the fuck do they afford this?

        You'd be surprised how badly people shop.
        Some lady wanted 4 fried chicken breasts from deli, cost was $7.95
        Cost of a white meat 8 piece box with 4 breasts and 4 wings: $7.99

        guess this is true, if i see a ridiculous price im sure the managers know it will sell in a reasonable amount of time to someone

        • 1 week ago
          Anonymous

          >guess this is true, if i see a ridiculous price im sure the managers know it will sell in a reasonable amount of time to someone
          They sell to the people who make a habit out of buying certain things and refuse to break the habit.

        • 1 week ago
          Anonymous

          Many of those communities are basically make work projects, so they are often subsidized. But I doubt many of the local injuns would buy that... You'll have trades, researchers, teachers, etc., get shipped up to those towns for temporary work also, so those people would probably be the main target for really expensive pogo corn dogs.

          • 1 week ago
            Anonymous

            >shipped up to those towns for temporary work
            that sounds kind of fun

            • 1 week ago
              Anonymous

              I'd imagine the novelty would wear off though... These are very remote, very small injun towns. There wouldn't be a hell of a lot to do there. Although if one finds solace in being in one of the most unpopulated and remote regions of the world, that could work for you! Winters are a bitch though.

  3. 1 week ago
    Anonymous

    Step 1 pick up corndog box
    Step 2 self checkout
    Step 3 scan a candybar
    Step 4 put the candy bar and corn dog box in bag

    • 1 week ago
      Anonymous

      its done by weight retard, you use produce not prepackaged candy

      • 1 week ago
        Anonymous

        The scales only flag stuff for review if the weight is off by like 10% (just random error) and even then it is not all the time.
        It is best not to use produce because that will announce "please place your bananas in the bag" and if the person observing thinks something is off they will flag it for review.

        Step 1
        >Buy corn dogs and keep package closed
        >Buy items that are really cheap but weigh the same (frozen potatoes)
        >Use a simple balance and find one that is as close as possible
        >Take picture of bar code , print on label
        >Do not label swap but hold the barcode over a random section of the package and scan, the barcode can be really tiny and it will still work like a thin strip of paper cutting off 80% of the height, that you can also crumple to oblivion in a split second.

        That way if you have regular items that are costly (coffee for example) you can scan it without triggering then if get caught be like wtf? and they wont see any barcode swapping.

        This works like really well for meat, double so if it is the same animal, cheap beef cuts vs. expensive. Make a barcode for 2lbs of beef trimmings and use it for steak.

  4. 1 week ago
    Anonymous

    Make your own food.
    Pizza, chinese, burgers.
    Figure it out.

  5. 1 week ago
    Anonymous

    and if they find out you found a relationship they kick you off disability they dont want you mating they are creating the incel problems

  6. 1 week ago
    Anonymous
  7. 1 week ago
    Anonymous

    ok this has to be fake, if not this shit is not selling

    • 1 week ago
      Anonymous

      You'd be surprised how badly people shop.
      Some lady wanted 4 fried chicken breasts from deli, cost was $7.95
      Cost of a white meat 8 piece box with 4 breasts and 4 wings: $7.99

  8. 1 week ago
    Anonymous

    As a neet you got all the time in the world to cook cheap and healthy food from scratch.
    Frozen foods are for the tired workers.

  9. 1 week ago
    Anonymous

    Move to America.

  10. 1 week ago
    Anonymous

    I used to buy these back in 2003 when I was uber poor for 4 for $1 or $0.25 each. I would get 4 a day for 580 calories each, and that would be my daily food. After Putin's Price Hike I went and found that not only are they 8 for $5 now or $0.62 each but they are only 200 calories each!!!!

    • 1 week ago
      Anonymous

      How many years did that knock off your life?

      • 1 week ago
        Anonymous

        probably not as many as accidently doing black tar for like 6 months

    • 1 week ago
      Anonymous

      >bean and cheese
      what the fuck

  11. 1 week ago
    Anonymous

    Staple foods first (flour to make flat bread, rice, potatoes and eggs), then frozen vegetables then small amounts of meat. Cook every meal and don't rely on processed food.

  12. 1 week ago
    Anonymous

    Stop buying goyslop and cook. If you have a yard, make a garden.

  13. 1 week ago
    Anonymous

    You buy staples and cook yourself instead of premade overpriced trash

  14. 1 week ago
    Anonymous

    [log in to view media]

    Hey fellow poor boi here. I male 18k a year and buy nothing but fresh veggies and club sized packs of meat that i can breakdown intodaily meals. $100 budget per person per week is the rule of thumb. Look for the sales and always look for a cheaper alternative. Also packaged food is a scam because for what you can buy a large pizza pop box you can buy enough meat for a week. Also got to FOODBANKS they're a Godsend they serve lunch. Good luck fellow leaf.

  15. 1 week ago
    Anonymous

    Theres no such thing as a "bad job" NEET

Your email address will not be published.